Jogové techniky používané v Bali joge

Úvod | Joga | Jogové techniky používané v Bali joge

09. aug 2024

Bali je známe miesto, kde mnoho ľudí prichádza hľadať harmóniu, duchovnú pohodu a cvičenie jogy. Okrem krásnej prírody a kultúrneho dedičstva je Bali domovom rôznych jogových štýlov a techník. V tomto blogu preskúmame niektoré z najpopulárnejších na Bali. Priblížime si, ako sa tieto techniky líšia a čo ich robí unikátnymi.

Bali joga a jej štýly:

  1. Hatha joga

Hatha joga je jeden z najstarších a najznámejších štýlov jogy. Je založená na fyzických cvičeniach zameraných na zlepšenie flexibility, sily a stability tela. V Hatha joge sa cvičiaci zameriava na udržanie rovnováhy medzi telom a mysľou prostredníctvom práce s asánami (fyzické pozície), pránajámou (dychové cvičenia) a meditáciou.

  1. Vinyasa joga

Vinyasa joga sa zameriava na plynulosť a synchronizáciu pohybu s dychom. Je to dynamická a energetická forma jogy, kde sa jednotlivé asány prepojujú do fluidných postupností. Vinyasa joga pomáha zlepšovať silu, flexibilitu, koordináciu a zároveň posilňuje povedomie o dychu a prítomnosti.

  1. Yin joga

Yin joga je pomalší a hlbší štýl jogy, ktorý sa zameriava na prácu so spojivovými tkanivami a stimuluje energetické meridiány v tele. Asány sa držia dlhšie, často niekoľko minút a dávajú priestor pre rozvoj flexibility, uvoľnenie svalového napätia a meditatívne zážitky. Yin bali joga je ideálna pre regeneráciu, uvoľnenie stresu a zlepšenie pružnosti tela.

  1. Kundalini joga

Kundalini joga je zameraná na prebudenie energie v tele a dosiahnutie duchovného osvietenia. Pracuje sa s kombináciou asán, dychových cvičení, mantier (zvukových vzorcov) a meditácie. Kundalini joga je intenzívna a pomáha rozvíjať vedomie aj duchovnú pohodu.

  1. Ashtanga joga

Ashtanga joga je dynamický a disciplinovaný štýl jogy, ktorý sa zameriava na sekvencie postupností asán spojených s plynulým dychom. Pravidelnou praxou Ashtanga jogy sa zlepšuje svalová sila, vytrvalosť a flexibilita. Je to fyzicky náročnejší štýl jogy, ktorý vyžaduje disciplínu a trpezlivosť.

Všetky tieto jogové techniky majú svoje vlastné jedinečné vlastnosti a výhody. Niektoré sa zameriavajú viac na fyzickú silu a flexibilitu, zatiaľ čo iné sa sústredia na vnútornú rovnováhu a duchovný rozvoj. Pri výbere vhodnej techniky jogy je dôležité zvážiť vlastné preferencie a ciele.

Aké prínosy má cvičenie jogy?

Bali joga prináša množstvo prínosov pre telo, myseľ a duchovný rozvoj. Je vašou individuálnou cestou. Vyžaduje trpezlivosť, disciplínu a otvorenosť učiť sa. Každý človek môže pociťovať iné benefity a výhody, ktoré cvičenie jogy prináša.

Joga vie do našich životov vniesť fyzickú pohodu a zdravie, pretože zlepšuje svaly, flexibilitu, vytrvalosť a rovnováhu. Pravidelné cvičenie jogy pomáha udržiavať správnu telesnú postavu, zlepšovať držanie tela a postoj. Stimuluje cirkuláciu krvi, zlepšuje dýchanie a podporuje naše celkové zdravie.

Redukuje stres, pomáha pri zvládaní úzkosti a napätia. Môže pomôcť zmierniť depresiu a psychické ťažkosti. Zlepšuje spánok. Pravidelné cvičenie jogy posilňuje energetický systém tela, čím zvyšuje pocit vitality a zvýšenej energie. Rozvíja duchovnú rovnováhu, intuíciu a pomáha hľadať hlbšie zmysly života.

Na Bali je možné nájsť množstvo jogových štúdií a komunít, ktoré ponúkajú rôzne štýly a techniky jogy. My sme pre vás pripravili jedinečnú oázu pokoja priamo v srdci Slovenska. Zažite joga cvičenie vo Zvolene, a to v našom „Little Bali.“

„Little Bali“ a Bali joga Zvolen vám poskytne magický tanec tela a duše, vďaka ktorému lepšie spoznáte samých seba. Vnútorne sa upokojíte a zharmonizujete svoju dušu. Bali joga uvoľní vaše telo aj myseľ.

0,00