Joga učaruje nielen Vášmu telu, ale aj duši

Úvod | Joga | Joga učaruje nielen Vášmu telu, ale aj duši

15. jún 2024

joga cvičenie jogy zvolen

V dnešnom svete zameranom na výkon, zvládanie úloh a povinností, sa ťažko len tak ,,spomalí“. Ak s tým máte aj vy problém a začínate sa cítiť vyčerpaní – skúste jogu. Jej preklad znie ,,zjednotenie“ a vystihuje podstatu – spojenie tela a mysle pomocou dýchania. Rôznymi jogovými ,,cvikmi“ a meditáciou upokojíte nervový systém, sprítomníte sa a prestanete riešiť, čo bolo a čo bude.

Mýty a predsudky

Joga pochádza z Indie, kde sa začala vyučovať pred približne 5000 rokmi.  Prvotne bola určená len pre mužov z vyšších kást, mala podporiť ich ,,blahobyt“ na fyzickej, mentálnej, emocionálnej a duchovnej úrovni. Dnes sa naopak môžete stretnúť s jej zlou interpretáciou, že je len pre ženy a je to druh fyzickej aktivity, ktorého cieľom je schudnúť. Taktiež veľa ľudí má predsudky, že ju zvládnu len ohybní ľudia, hlavne mladšie ročníky. Mnohí aktívni ľudia ňou zase ,,opovrhujú“, že na joge sa len leží a spí. Nie je tomu tak.

joga cvičenie jogy zvolen bali joga

Joga ako životný štýl

Joga je komplex rôznych pozícií (asán), dýchania (pranayama) a meditácie, etických a filozofických princípov. Môžete sa aj zapotiť či spáliť kalórie, predovšetkým však trénujete myseľ, dokážete zabudnúť na starosti a postupne sa stávate odolnejšími voči stresu.

Ľudia všetkých vekových kategórií ju vyhľadávajú kvôli:

  • jej meditačnej časti – kedy si zvyšujú emocionálne zdravie a zmierňujú stres,
  • budovaniu funkčnej sily a kondíciepri joge zapájate viacero svalov či kĺbov naraz, neposilňujete len jeden konkrétny sval,
  • budovaniu väčšej flexibility, stability tela,
  • jej blahodarným zdravotným účinkomeliminuje bolesti chrbta, je nápomocná pri srdcových chorobách, astme, bolesti kĺbov, zlepšuje kvalitu spánku atď.

Joga v Little Bali

V dopoludňajších hodinách vás radi uvítame na tzv. sunrise joge. Ako z názvu vyplýva, je to joga praktizujúca sa pri východe slnka, vhodná pre energetický štart do dňa, pre zlepšenie koncentrácie, ale aj flexibility. V poobedňajších až večerných hodinách môžete vyskúšať tzv. power jogu. Je fyzicky náročnejšia, lebo sa pri nej plynulo prechádza medzi jednotlivými pozíciami, rozvíja silu a vytrvalosť. Každá jedna hodina je koncipovaná tak, že si človek aj oddýchne pri záverečnej relaxácii. Dôraz sa kladie na správne a bezpečné cvičenie – hlavne ak máte poškodenie chrbtice alebo fyzické obmedzenie. Obidvoma štýlmi vás povedia skúsená lektorka Nikola Sibylová, ktorá má niekoľkoročnú prax, dbá na správnosť a bezpečnosť prevedenia cvikov. Sústreďuje sa aj na nápravu disbalancie a uvoľnenie boľavej chrbtice. Na záver každej hodiny sa môžete tešiť na zaslúžené uvoľnenie mysle prostredníctvom záverečnej relaxácie.

Little Bali je miestom, kde si môžete zacvičiť jogu vo Zvolene. Okrem skvelej gastronómie či masáží sa postaráme aj o vaše odreagovanie mysle prostredníctvom pohybu. Príďte na hodiny sunrise či power jogy, príďte fyzicky telo nabudiť, posilniť, spevniť, ale zároveň si oddýchnuť a zresetovať myseľ. Tešíme sa na Vás!

0,00