Thajská masáž vs. Bali masáž: kde pocítite rozdiel?

Úvod | Masáže | Thajská masáž vs. Bali masáž: kde pocítite rozdiel?

20. apr 2024

bali masáže bali masérky

Každý z nás už asi niekedy v živote absolvoval nejakú masáž. Masáž patrí medzi obľúbenú techniku, akou si navodiť relaxačný stav, pri ktorom si oddýchne nielen telo, ale aj myseľ. A ak sa naviac vykonáva v rukách odborníka, môže mať veľmi blahodarné účinky aj na naše zdravie.

Často vyhľadávanými masážami sú masáže z Ázie. My vám dnes priblížime a porovnáme dve obľúbené exotické masáže z tejto oblasti, a to masáž thajskú a masáž z indonézskeho ostrova Bali.

Jeden kontinent – rôzne techniky

Ázia je domovom mnohých tradičných masážnych techník. Tie sa v rôznych krajinách a regiónoch rozvinuli na základe miestnych kultúrnych a liečebných tradícií. Thajská masáž a balijská masáž sú len dve z kvapiek v tomto veľkom mori. Okrem už spomínaných sú známe aj iné druhy ázijských masáži ako je napríklad Šiatsu z Japonska, ayurvédska masáž z Indie, Tui na z Číny, či Lomi Lomi praktizovaná na Havaji.

Reflexológia ako samostatná jednotka

Reflexológia je využívaná a praktizovaná vo väčšine zo spomínaných masáží a využíva sa aj pri thajskej aj balijskej masáži. Je to technika, ktorá sa zameriava na stimuláciu určitých bodov nielen na chodidlách, ale aj na rukách a ušiach. Reflexná masáž je často vyhľadávaná najmä pre túto stimuláciu, ktorá vedie k zlepšeniu celkového zdravotného stavu.

Thajci to robia takto…

Thajská masáž, ako už samotný názov naznačuje, pochádza z Thajska. Je založená na tradičnej thajskej liečebnej praxi a buddhistických učeniach. Terapeut používa prsty, ruky, lakte, nohy a aj celé telo na manipuláciu s telom klienta. Kombinuje tlakové body – teda prvky akupresúry a pasívne preťahovanie – prvky jogy. Toto spája s tradičnou masážou:

 • tlakové body: thajská masáž pracuje s tlakovými bodmi, ktoré sú umiestnené na energetických dráhach tela. Terapeut – masér uvoľňuje energetické blokády s cieľom obnoviť tok energie v tele;
 • pasívne preťahovanie: počas thajskej masáže terapeut pasívne rozťahuje rôzne časti na tele klienta s cieľom zvýšiť pohyblivosť a tak uvoľniť svalové napätie v jeho tele.

Tradičné postavenie v thajskej masáži

Thajská masáž sa zvyčajne vykonáva na pohodlnej podložke na zemi, v západných krajinách je však zvykom ležať na pohodlnom širokom masážnom ležadle, ktoré je veľmi pevné, nakoľko masér pri manipulácii s klientom vynakladá na jeho telo veľký tlak a silu. Klient dostane pohodlný oblek alebo šaty, prípadne len časť odevu, čo je zvykom najmä pri olejových thajských masážach. Tradičná thajská masáž sa vykonáva cez oblečenie, ale sú aj masáže pri ktorých sa masíruje priamo koža klienta. Je to bežné najmä vtedy, keď sa pri masírovaní používajú bylinné balzamy alebo špeciálne oleje (preferovaný je 100% kokosový olej) na zvýšenie účinkov thajskej masáže. Majú terapeutické účinky a vedia byť nápomocné pri liečbe.

Thajská masáž: prínosy

Je dôležité si uvedomiť, že thajská masáž môže byť intenzívna a tradičná thajská masáž je hlavne pre silné povahy 🙂 Niektoré techniky môžu byť bolestivé, najmä ak sú vykonávané v oblastiach, ktoré sú problémové. V prípade, že máte slabý prah bolesti, je vhodné si zvoliť skôr thajskú bylinkovú alebo olejovú masáž, ktoré klienta trochu „šetria“.

Ak je však thajská masáž vykonávaná profesionálom, vie krásne uvoľniť svalové napätie, zlepšiť pohyblivosť, zvýšiť energiu a obnoviť energetickú rovnováhu v tele.

bali masáž relax a uvoľnenie

A takto je to na Bali…

Masáž z Bali, známa aj ako balijská masáž (z angličtiny Balinese massage alebo Bali massage) je tradičnou masážnou technikou, ktorú ľudstvu priniesol tento krásny slnečný ostrov. Balijská masáž je relaxačná, liečebná a často vnímaná aj ako luxusná. Je silno ovplyvnená balijskou kultúrou a tradičnými liečebnými praktikami. Viera miestneho obyvateľstva v harmóniu tela a duše sa tak prenáša aj do spôsobu, akým je balijská masáž vykonávaná. Masáž sa vykonáva na masážnom stole, a klient je krytý uterákom alebo plachtou. Olej sa používa na masáž tela, a klient môže byť čiastočne alebo úplne nahý, v závislosti od jeho pohodlia a preferencií.

Masáž z Bali využíva:

 • hlboký tlak
 • tlakové body
 • masáž s olejom
 • naťahovanie
 • aromaterapiu
párová bali masáž

Špeciality z Bali

Aromaterapia je dôležitou súčasťou masáže z Bali. Terapeuti – školení maséri využívajú pri masáži vonné oleje a balzamy s rôznymi vôňami, ktoré majú upokojujúci a relaxačný účinok na klienta. Oleje si klient môže zvoliť podľa svojich preferencií a potrieb. Niektoré éterické oleje vhodné na tento typ masáže sú veľmi vzácne a nájdete ich len na ostrove Bali, alebo všeobecnejšie v Indonézii. Takým je napríklad aj esenciálny olej z frangipani, ktorý svojou zvodnou kvetinovou vôňou prináša pokoj pre telo i myseľ. Je známy svojimi vlastnosťami zlepšujúcimi náladu.

V niektorých prípadoch môže masáž z Bali obsahovať aj duchovné prvky a rituály, ktoré sú dôležité pre balijskú kultúru. Tieto prvky môžu pridať masáži hlbší rozmer.

Druhy balijskej masáže

Bali je len jedným zo stoviek ostrovov, ktoré tvoria Indonéziu. Mnohé z týchto ostrovov si vyvinuli svoj vlastný špeciálny druh indonézskej masáže. Všetky masáže spájajú staré tradície a praktiky do procedúr, ktoré pomôžu telu uzdraviť sa fyzicky i duchovne a zanechajú vo vás úžasný pocit. Tu je niekoľko príkladov:

 • Sasak masáž
 • Lombok masáž
 • Urat masáž
 • Balijský Boreh – masáž vytvorená pestovateľmi ryže na zmiernenie bolesti pomocou prípravku z pasty z mletého korenia,
 • Jávsky lulurový rituál – tradične vykonávaný rituál na nevestách pri príprave na manželstvo.

Masáž z Bali: prínosy

Masáž z Bali má za cieľ uvoľniť svalové napätie, zlepšiť krvný obeh, stimulovať lymfatický systém a celkovo poskytnúť relaxačný zážitok. Je ideálna na zníženie stresu a napätia a na obnovenie energie. Je vhodná pre tých, ktorí hľadajú relaxáciu a oddych od každodenného stresu. Je to skvelý spôsob, ako si dopriať chvíľu „sebaobnovy“ a starostlivosti o telo a myseľ.

Ak máte záujem o masáž z Bali, odporúča sa vyhľadať skúseného terapeuta, ktorý vám poskytne autentický zážitok. Po balijskej masáži sa budete cítiť úžasne: uvoľnene, sviežo, nabití energiou. Po všetkých tých esenciálnych olejoch budete pravdepodobne tiež voňať fantasticky. Ak máte možnosť si potom ľahnúť, využite ju. Ponorte sa do úžasných pocitov uvoľnenia a vyrovnania tak dlho, ako len môžete. Balijská masáž je užitočná aj pri športových zraneniach.

Ktorú masáž si vybrať?

Zážitok z thajskej masáže či z masáže z Bali sa môže líšiť aj v závislosti od konkrétneho miesta a terapeuta. Ten môže prispôsobiť svoje techniky a prístup podľa individuálnych potrieb klienta. Výber medzi thajskou masážou a masážou z Bali závisí od vašich preferencií a toho, aké výsledky alebo pocity hľadáte po masáži. Každá z týchto masážnych techník má svoje vlastné ciele a prístupy k liečbe a relaxácii. Výber je už len na vás.  

Za nás – určite balijská masáž. My v Little Bali vám ponúkame autentický zážitok ako z tohto indonézskeho ostrova. Precíťte pocit uvoľnenia, pokoja a vnútornej sily. Naše masérky priamo z Bali, vám ho určite doprajú.

Ak masáž vo Zvolene, tak určite u nás, v Little Bali. U nás nájdete odpovede na svoje otázky…

0,00